Osiedla z nowym budownictwem w Port St. Lucie w 2026 r.: deweloperzy, ceny, opcje 55+ i pytania o CDD

Krótka odpowiedź: Strony samych deweloperów, które przeczytałem 24 października 2026 r., pokazywały nowe domy w Port St. Lucie od GL Homes w Riverland, od Kolter w PGA Village Verano, Astor Creek, Mosaic i Rivella, od Mattamy Homes w Tradition oraz od K. Hovnanian i Lennar w Wylder i Glynlea; strona Esplanade at Tradition firmy Taylor Morrison jest zatytułowana jako osiedle 55+, ale nie pokazywała cen ani ofert. GreenPointe, deweloper całego osiedla Wylder, wymieniał tam w lutym 2026 r. także Ryan Homes i Perry Homes, a Toll Brothers opisało pozostałe domy w Tesoro Club we wpisie z 21 maja 2026 r. Najniższe reklamowane kwoty wahały się od „upper $200s” (blisko $300,000) za szeregowce Ryan Homes w Waverly at Wylder (GreenPointe, luty 2026 r.) i $318,995 w Four Seasons at Wylder do $799,000 za pozostałe parterowe domy Toll Brothers w Tesoro Club (21 maja 2026 r.). Pięć osiedli ma od swoich deweloperów oznaczenie 55+: Valencia Parc i Valencia Vista w Riverland, Telaro i Esplanade w Tradition oraz Four Seasons at Wylder. Są to ceny reklamowe, które się zmieniają, a żadna z tych stron deweloperów nie podawała kwot opłat HOA (stowarzyszenie właścicieli domów) ani CDD (okręg rozwoju społeczności, opłata doliczana do podatku od nieruchomości), dlatego przed podpisaniem umowy warto uzyskać podsumowanie informacji o HOA (disclosure summary), sprawdzić, czy umowa zawiera oświadczenie o okręgu rozwoju społeczności, którego sekcja 190.048 ustaw Florydy wymaga, gdy działka leży w CDD, i poprosić dewelopera na piśmie o aktualną opłatę CDD i składki HOA dla konkretnej działki.

Strony deweloperów, portale z ofertami i starsze przewodniki nie zawsze są zgodne co do tego, w których osiedlach Port St. Lucie wciąż można kupić nowy dom. 24 października 2026 r. przeczytałem strony samych deweloperów i firm zagospodarowujących tereny oraz projekt miejskiego planu zagospodarowania terenu; oto, co podawały, i czego żadne z nich nie opublikowało.

Które osiedla z nowym budownictwem sprzedają domy w Port St. Lucie w 2026 r.?

Tabela jest uporządkowana według najniższej kwoty, jaką pokazywała każda strona, w jej własnym brzmieniu. Nie jest to oferta cenowa dla konkretnego domu czy działki ani pełna lista projektów: Mattamy wymienia też domy jednorodzinne Cadence i domy Seville, K. Hovnanian wymienia Aspire at Port St. Lucie, a portal NewHomeSource pokazuje Veranda Oaks firmy Taylor Morrison.

OsiedleDeweloperOgraniczenie wiekowe w podanym brzmieniuNajniższa reklamowana cenaCzyja kwota i data
Waverly at Wylder (szeregowce)Ryan HomesNie podano„Upper $200s” (blisko $300,000)GreenPointe, strona zmieniona 27 lutego 2026 r.
Four Seasons at WylderK. Hovnanian55+$318,995 (Spring Lake IV; może obejmować dopłatę za działkę, lot premium)K. Hovnanian, sprawdzone 24 października 2026 r.
Glynlea Country ClubLennarNie podano$329,990Lennar, sprawdzone 24 października 2026 r.
Cadence Townhomes, TraditionMattamy HomesNie podano$330,990 (Ashton)Mattamy, sprawdzone 24 października 2026 r.
Brystol at WylderLennarNie podano$347,990Lennar, sprawdzone 24 października 2026 r.
Valencia Vista at RiverlandGL Homes55+„Mid $300s” (około $350,000)GL Homes, sprawdzone 24 października 2026 r.
PGA Village VeranoKolter HomesKolter nie podaje$372,990 (Allison)Kolter, sprawdzone 24 października 2026 r.
Telaro, TraditionMattamy Homes55+$395,990 (Felicity Grand)Mattamy, sprawdzone 24 października 2026 r.
RivellaKolter HomesNie podano$398,990Kolter, sprawdzone 24 października 2026 r.
Valencia Parc at RiverlandGL Homes55+„From $440s” (od poziomu $440,000; Club Villas)GL Homes, sprawdzone 24 października 2026 r.
MosaicKolter HomesNie podano$483,990Kolter, sprawdzone 24 października 2026 r.
Astor Creek Golf and Country ClubKolter HomesNie podano$583,990Kolter, sprawdzone 24 października 2026 r.
Toll Brothers at Tesoro ClubToll BrothersNie podano$799,000 (pozostałe domy parterowe)Toll Brothers, 21 maja 2026 r.
Esplanade at TraditionTaylor Morrison55+Ceny i oferty się nie wyświetlałyTaylor Morrison, sprawdzone 24 października 2026 r.

Każdą liczbę należy traktować jako cenę reklamową: strony deweloperów mają jedynie informację o prawach autorskich z 2026 r. i żadna nie podaje daty, od której obowiązuje cena, a Kolter na przykład zastrzega, że ceny „mogą ulec zmianie bez uprzedzenia”. Niektóre kwoty są też ze sobą niezgodne. Tekst w menu Kolter podawał bardziej zaokrąglone przedziały niż karty poszczególnych osiedli, np. „mid $400s” (około $450,000) dla Mosaic. W Glynlea strona Lennar pokazywała „Prices starting from” (ceny od) $329,990, podczas gdy GreenPointe, deweloper osiedla Wylder, opisywał w lutym 2026 r. domy Perry Homes i Lennar w Glynlea jako „od poziomu $400,000 do ponad $1 miliona”; mogą to być dane z różnych dat lub dotyczące różnych typów domów. Kwoty dla Waverly i Tesoro są też starsze niż pozostałe.

Które osiedla z nowym budownictwem w Port St. Lucie są przeznaczone dla osób w wieku 55+?

Pięć osiedli w tabeli ma od swoich deweloperów oznaczenie 55+: Valencia Parc i Valencia Vista w Riverland (GL Homes), Telaro (Mattamy Homes) i Esplanade at Tradition (Taylor Morrison) oraz Four Seasons at Wylder (K. Hovnanian). Sformułowanie K. Hovnanian to przykład takiego, które warto mieć na piśmie: Four Seasons jest „przeznaczone przede wszystkim dla mieszkańców w wieku 55 lat lub starszych”.

W przypadku Verano warto przyjrzeć się bliżej. Miasto podaje, że Verano „obejmuje zarówno osiedla z ograniczeniem wiekowym (55+), jak i bez takiego ograniczenia”, a strona PGA Village Verano firmy Kolter nie podaje żadnej zasady dotyczącej wieku. Jeśli ograniczenie wiekowe ma dla Państwa znaczenie w którąkolwiek stronę, warto zapytać Kolter na piśmie.

Gdzie buduje się w Port St. Lucie? Obszary miasta zabudowywane według planu generalnego

Projekt miejskiego dokumentu Future Land Use Element (rozdział o planowanym przeznaczeniu terenu) z czerwca 2026 r. wymienia duże obszary zabudowywane według planu generalnego (master-planned), które miasto nazywa Developments of Regional Impact (DRI, inwestycje o znaczeniu regionalnym), w tabeli opartej według miasta na jego własnych danych z 2025 r.

Obszar zabudowy według planu generalnegoAkryZatwierdzone lokale mieszkalne
St. Lucie West4,6147,523
Tradition2,727.456,161
Southern Grove3,6067,674
Western Grove1,9414,000
Riverland/Kennedy3,84511,700
Wilson Groves (Ansca)2,4997,700
Verano (dawniej PGA Village)3,0047,200
LTC Ranch2,4554,000

W skali całego miasta dokument wylicza 141,432 zatwierdzone lokale mieszkalne, z których 104,982 zostały wybudowane, co pozostawia 36,450 według stanu na 28 lutego 2026 r. Jego część o pozwoleniach na budowę dzieli wybudowane lokale na 91,779 w domach jednorodzinnych i 13,203 w budynkach wielorodzinnych (w wierszu sumy tabeli podsumowującej wydrukowano 91,739, co się nie sumuje). Dokument prognozuje liczbę ludności na 267,793 w 2025 r., 308,346 w 2030 r. i 407,221 w 2050 r. Western Annexation Area, obszar 24,013 akrów (37.5 mili kwadratowej) przyłączony dobrowolnie w latach 2000-2008, „obejmuje siedem dużych Developments of Regional Impact”, których dokument nie wymienia z nazwy.

Riverland bywa opisywane jako część Tradition, ale miasto wymienia Riverland/Kennedy jako osobne DRI. Tabela nie pokazuje, czy Wylder leży w granicach LTC Ranch DRI; miasto umieszcza Tesoro w swojej dzielnicy Southbend Lakes, nazywając je „prywatnym klubem typu country club i osiedlem zamkniętym (gated community)”. Żadna z przytoczonych stron deweloperów nie oferuje domów w Wilson Groves ani w Western Grove.

Uwagi o osiedlach według obszarów

Riverland: Valencia Parc i Valencia Vista (GL Homes)

Sześć kolekcji w Valencia Parc obejmuje zakres od Club Villas od poziomu $440,000 do Vintage od poziomu $820,000, a w Valencia Vista od Club Villas od poziomu $350,000 do Crown od poziomu $810,000. Na stronie Vista GL Homes wymienia „Social Club o łącznej powierzchni ponad 54,000 stóp kwadratowych (sq ft)”, 24-akrowy kompleks kortów z 53 kortami do pickleballa i Wellness and Fitness Center o powierzchni 51,000 stóp kwadratowych. Mój przewodnik po Riverland opisuje osiedle szerzej.

Verano i inne osiedla Kolter

Strona PGA Village Verano firmy Kolter wymienia 15 projektów domów, od Allison za $372,990 (1,434 stopy kwadratowe powierzchni mieszkalnej) do Whitney za $777,990 (3,265), i reklamowała „Savings Up To $100,000*” (oszczędności do $100,000) bez podania warunków. W sprawie informacji o HOA oferuje jedynie formularz „Interested in HOA Details”.

Tradition: Mattamy Homes i Taylor Morrison

Mattamy wymienia Cadence Townhomes od Ashton za $330,990 do Ellery za $371,990 (od 1,674 do 1,917 stóp kwadratowych), z basenem, altaną (cabana) i dostępem do T-Trail. Telaro obejmuje zakres od Felicity Grand za $395,990 do Lotus za $625,990 (od 1,648 do 2,838 stóp kwadratowych), z budynkiem klubowym o powierzchni 20,000 stóp kwadratowych na własnej wyspie z prywatnym dostępem i siedmioma kortami do pickleballa. W Telaro Mattamy reklamowało też obniżoną stopę na pierwszy rok (Year 1 buydown) w wysokości 3.99 procent (6.784 procent APR, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) dla wybranych domów gotowych do szybkiego wprowadzenia się (quick move-in) przy finansowaniu przez Mattamy Home Funding. Ponieważ oferta dotyczy pierwszego roku, warto poprosić każdego rozważanego kredytodawcę o wysokość raty w każdym roku spłaty kredytu.

Wylder i Glynlea

Strona GreenPointe z lutego 2026 r. opisuje Wylder jako „osiedle o powierzchni 1,970 akrów zabudowywane według planu generalnego przez GreenPointe Developers LLC”, położone między Midway Road a Glades Cut Off Road, z Waverly (310 szeregowców Ryan Homes na 36.11 akra) i Glynlea Country Club, gdzie wymienia Perry Homes i Lennar; strona podawała też, że Dream Finders ma rozpocząć sprzedaż wiosną 2026 r.; 26 października 2026 r. strona Dream Finders pokazywała Glynlea Country Club z otwartym domem modelowym i domami od $499,990. Na własnych stronach K. Hovnanian podaje ceny w Four Seasons at Wylder „from the low $300s” (od nieco ponad $300,000), Lennar opisuje Glynlea jako osiedle zamknięte z polem golfowym, a strona Brystol at Wylder firmy Lennar pokazywała ceny od $347,990 do $491,450 za od 1,429 do 2,754 stóp kwadratowych, ze statusem „Actively selling” (sprzedaż w toku).

Tesoro Club (Toll Brothers)

Wpis Toll Brothers z 21 maja 2026 r. nazywa Tesoro Club „osiedlem golfowym typu country club z bramą obsługiwaną przez personel” i podaje, że „pozostała ograniczona liczba domów gotowych do szybkiego wprowadzenia się”. Warto zapytać Toll Brothers, co pozostało obecnie. Mój przewodnik po Tesoro Club zawiera więcej informacji.

Które osiedla są wyprzedane, a które jeszcze nie rozpoczęły sprzedaży?

Vitalia at Tradition. Strona Taylor Morrison jest zatytułowana „SOLD OUT” (wyprzedane), więc osiedla nie ma w tabeli.

Veranda Gardens by DiVosta. 24 października 2026 r. strona DiVosta wyświetlała baner „New Homes Available Now” (nowe domy dostępne od zaraz), ale w ofertach widniało „No results found” (brak wyników), bez cen. Warto zapytać DiVosta, czy ma tam nowe domy na sprzedaż. Mój przewodnik po Veranda Gardens opisuje samo osiedle.

Solaeris. Komunikat Taylor Morrison z 9 kwietnia 2026 r. zapowiada dwa osiedla w „liczącym 3,300 akrów planie generalnym Solaeris”: Esplanade at Solaeris, około 1,200 domów jednorodzinnych, domów typu villa i mieszkań w kondominium (condo), ze sprzedażą, która „ma się rozpocząć w IV kwartale 2027 r.”, oraz Azure at Solaeris, około 552 domów jednorodzinnych, ze sprzedażą planowaną na pierwszy kwartał 2027 r.

Czy deweloperzy publikują składki HOA i opłaty CDD?

Żadna ze stron GL Homes, Kolter, Mattamy, Lennar, K. Hovnanian ani Toll Brothers nie podawała kwoty HOA ani CDD, gdy sprawdzałem je 24 października 2026 r., i strony te nie wskazują, który okręg rozwoju społeczności (CDD), jeśli w ogóle, obejmuje poszczególne osiedla. Dwa obowiązki informacyjne wynikające z prawa Florydy podpowiadają, o co pytać.

CDD to okręg specjalny, który może nakładać własne podatki lub opłaty. Dla każdej umowy pierwotnej sprzedaży działki lub domu w okręgu sekcja 190.048 ustaw Florydy wymaga oświadczenia umieszczonego bezpośrednio przed miejscem na podpis kupującego, pogrubioną czcionką większą niż reszta umowy, zaczynającego się od słów „THE (Name of District) COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT MAY IMPOSE AND LEVY TAXES OR ASSESSMENTS, OR BOTH TAXES AND ASSESSMENTS, ON THIS PROPERTY” (okręg rozwoju społeczności o danej nazwie może nakładać i pobierać od tej nieruchomości podatki lub opłaty albo jedne i drugie) i informującego, że są one ustalane corocznie przez zarząd okręgu i doliczane do podatków i opłat hrabstwa oraz innych podatków i opłat lokalnych. To stałe brzmienie ustawowe, drukowane w umowie, gdy nieruchomość leży w okręgu: podaje nazwę okręgu, ale nie kwotę, dlatego warto poprosić dewelopera na piśmie o tegoroczną opłatę dla Państwa działki.

W przypadku stowarzyszenia właścicieli domów sekcja 720.401 ustaw Florydy wymaga przekazania podsumowania informacji (disclosure summary) przed podpisaniem umowy. Punkt 4 brzmi: „YOU MAY BE OBLIGATED TO PAY SPECIAL ASSESSMENTS TO THE RESPECTIVE MUNICIPALITY, COUNTY, OR SPECIAL DISTRICT” (mogą Państwo być zobowiązani do płacenia opłat specjalnych na rzecz właściwej gminy, hrabstwa lub okręgu specjalnego). Jeśli nie otrzymają go Państwo wcześniej, mogą Państwo unieważnić umowę pisemnym zawiadomieniem w ciągu 3 dni od jego otrzymania lub przed zamknięciem transakcji (closing), w zależności od tego, co nastąpi wcześniej; tego prawa nie można się zrzec i wygasa ono z chwilą zamknięcia transakcji. Mój przewodnik o ukrytych kosztach zakupu nowego domu na Florydzie omawia szerzej CDD i inne opłaty deweloperów.

O co zapytać dewelopera przed podpisaniem umowy?

  • O datowany cennik dla danego projektu i działki oraz o to, co obejmuje cena.
  • O pisemne warunki każdej reklamowanej zachęty lub stopy procentowej.
  • Czy działka leży w CDD, jak nazywa się okręg i jaka jest aktualna opłata.
  • O podsumowanie informacji o HOA, budżet stowarzyszenia i składki dla danej działki.
  • O zasadę dotyczącą wieku na piśmie, jeśli status 55+ ma dla Państwa znaczenie w którąkolwiek stronę.
  • O dokument gwarancji dewelopera.

Przed podpisaniem umowy dewelopera warto, aby przejrzał ją prawnik z Florydy specjalizujący się w nieruchomościach; warto też uzyskać wstępne zestawienie kosztów kredytu (Loan Estimate) od wybranego przez siebie kredytodawcy, aby porównać je z finansowaniem oferowanym przez dewelopera.

Co warto potwierdzić

Poza składkami HOA i opłatami CDD warto potwierdzić zasady dotyczące wieku tam, gdzie tabela podaje „Nie podano”, to, w którym miejskim DRI leży Solaeris, oraz to, kto jest obecnie deweloperem w Tesoro Preserve. Reklamowana cena to dopiero pierwsza liczba; te, które decydują o Państwa miesięcznych kosztach, znajdują się w dokumentach informacyjnych.

Częste pytania o nowe budownictwo w Port St. Lucie

Jakie osiedla z nowym budownictwem sprzedają domy w Port St. Lucie w 2026 r.?

Strony samych deweloperów, które przeczytałem 24 października 2026 r., pokazywały nowe domy w Riverland (GL Homes), PGA Village Verano, Astor Creek, Mosaic i Rivella (Kolter), Tradition (Mattamy Homes) oraz Wylder i Glynlea (K. Hovnanian i Lennar). GreenPointe, deweloper osiedla Wylder, wymieniał tam w lutym 2026 r. także Ryan Homes i Perry Homes, a wpis Toll Brothers z 21 maja 2026 r. podawał ceny pozostałych domów parterowych w Tesoro Club od $799,000. Najniższą reklamowaną kwotą było „upper $200s” (blisko $300,000) za szeregowce w Waverly at Wylder (GreenPointe, luty 2026 r.).

Które osiedla z nowym budownictwem w Port St. Lucie są przeznaczone dla osób w wieku 55+?

Valencia Parc i Valencia Vista w Riverland (GL Homes), Telaro i Esplanade w Tradition (Mattamy Homes i Taylor Morrison) oraz Four Seasons at Wylder (K. Hovnanian), zgodnie z oznaczeniami deweloperów z 24 października 2026 r. Miasto podaje, że Verano obejmuje zarówno osiedla 55+, jak i osiedla bez ograniczenia wiekowego, a strona PGA Village Verano firmy Kolter nie podaje żadnej zasady dotyczącej wieku, dlatego warto zapytać Kolter na piśmie.

Co sprzedaje GL Homes w Riverland?

Dwa osiedla 55+: Valencia Parc, z kolekcjami reklamowanymi od poziomu $440,000, oraz Valencia Vista, reklamowane od około $350,000, według stanu z 24 października 2026 r. Miasto wymienia Riverland/Kennedy jako osobny obszar zabudowy według planu generalnego, odrębny od Tradition.

Czy Veranda Gardens by DiVosta i Vitalia at Tradition wciąż sprzedają nowe domy?

24 października 2026 r. strona Veranda Gardens firmy DiVosta wyświetlała baner New Homes Available Now, ale bez ofert i cen, więc warto zapytać DiVosta, czy są tam nowe domy na sprzedaż. Strona Vitalia at Tradition firmy Taylor Morrison jest zatytułowana SOLD OUT (wyprzedane).

Czy Toll Brothers wciąż sprzedaje nowe domy w Tesoro Club?

Wpis Toll Brothers z 21 maja 2026 r. podawał, że pozostałe domy parterowe kosztują od $799,000 i że pozostała ograniczona liczba domów gotowych do szybkiego wprowadzenia się. Warto zapytać Toll Brothers, co pozostało obecnie.

Czy deweloperzy w Port St. Lucie publikują opłaty HOA i CDD?

Żadna ze stron GL Homes, Kolter, Mattamy, Lennar, K. Hovnanian ani Toll Brothers tego nie robiła, gdy sprawdzałem je 24 października 2026 r. Warto zapytać, czy działka leży w okręgu rozwoju społeczności (umowa musi wtedy zawierać oświadczenie wymagane przez sekcję 190.048), uzyskać podsumowanie informacji o HOA zgodnie z sekcją 720.401 i poprosić o aktualną opłatę i składki dla konkretnej działki.

Kontakt z Williamem. Rozważają Państwo dwa lub trzy z tych osiedli? Proszę zadzwonić lub wysłać mi SMS z ich nazwami, przedziałem cenowym i informacją, czy interesuje Państwa osiedle 55+, czy nie. Zdobędę aktualne cenniki, poproszę każdego dewelopera o budżet HOA i ewentualną opłatę CDD dla działek, które się Państwu podobają, sprawdzę ostatnie transakcje na rynku wtórnym w okolicy i zestawię wszystko obok siebie, aby mogli Państwo porównać pełne miesięczne koszty. Proszę zadzwonić lub wysłać SMS pod numer (772) 800-2274 albo wysłać wiadomość. Pracuję w języku angielskim, ale jeśli wolą Państwo rozmawiać po polsku, wystarczy dać mi znać, a chętnie zorganizuję pomoc w języku polskim.

Informacje ogólne, a nie porada prawna, podatkowa, kredytowa ani ubezpieczeniowa, ani gwarancja jakiejkolwiek ceny, opłaty, daty czy rezultatu. Ceny to kwoty reklamowane przez deweloperów i firmy zagospodarowujące tereny w podanych datach i zmieniają się bez uprzedzenia, a żadna ze stron deweloperów nie podawała kwoty HOA ani CDD; cenę, ewentualne zachęty, składki HOA i opłatę CDD dla konkretnej działki należy potwierdzić u dewelopera na piśmie, zasadę dotyczącą wieku u dewelopera lub w stowarzyszeniu, a umowę z prawnikiem z Florydy specjalizującym się w nieruchomościach. Stan źródeł na 24 października 2026 r. William Merchant, agent nieruchomości (REALTOR®), RE/MAX Gold. Każde biuro RE/MAX ma niezależnego właściciela i jest prowadzone samodzielnie. Equal Housing Opportunity (równe szanse na rynku mieszkaniowym).

Źródła

Previous
Previous

Czym jest Treasure Coast? Hrabstwa, flota skarbów z 1715 roku i wszystkie miasta z liczbą mieszkańców

Next
Next

Koszty członkostwa w klubach golfowych na Treasure Coast: opublikowane opłaty, daty i o co pytać